Maturita z anglického jazyka

By | 22. January 2017

Domov > Blog > Príprava na skúšky > Maturita z anglického jazyka

MATURITA Z ANGLIČTINY

Každý rok sa takmer 50 000 študentov stredných škôl pripravuje na maturitu. Mnohí majú ako cudzí jazyk angličtinu a preto si poďme zhrnúť, čo taká maturita z anglického jazyka obnáša, čo treba vedieť, ako sa pripraviť a k čomu nám vlastne bude. Preto si pozorne prečítaj tento článok a zmaturuj z angličtiny s kľudom Angličana 🙂

(Všetky termíny a ostatné informácie o tohtoročnej maturitnej skúške nájdete tu »)

ZMYSEL A VÝHODY

Podľa môjho (a nielen môjho) názoru je maturita z angličtiny asi najdôležitejšia časť skúšky dospelosti. Žiadny iný predmet totiž nedáva mladému človeku do rúk toľko výhod ako práve dobrá znalosť angličtiny.

V 21. storočí v ére internetu, sociálnych sietí, globálnej ekonomiky a mobilných zariadení je angličtina obrovská výhoda pred ostatnými, ktorí angličtine nerozumejú.

No rýchly prístup k najnovším informáciám a zábave je len špička ľadovca. Podstata spočíva v konkurenčnej výhode pri uplatnení na trhu práce, možnosti cestovať a žiť v zahraničí, čím sa výrazne zvyšuje šanca na úspešný a kvalitný život.

takže môj odkaz všetkým maturantom znie:

NAUČTE SA PORIADNE PO ANGLICKY – GARANTUJEM, ŽE TO NEBUDETE ĽUTOVAŤ
Jediné, čo budete neskôr ľutovať je, že ste sa angličtinu nenaučili, keď to bolo zadarmo 🙂

vlajky

Tráviť čas štúdiom angličtiny je vždy dobrý nápad a je v podstate jedno, či sa budete bifľovať slovíčka, konverzačné témy alebo počúvať vašu obľúbenú kapelu a prekladať si texty do slovenčiny.

Najlepšie a najefektívnejšie strávený čas je dokonca podľa mnohých lektorov angličtiny sledovanie filmov a seriálov v pôvodnom znení. To síce pri maturitnej skúške asi priamo nevyužijete, ale určite vám to zlepší posluch a porozumenie. A to býva pri maturite (alebo štátnici) dosť veľký problém.

KNIHY NA MATURITU Z ANGLICKÉHO JAZYKA ZA VÝBORNÉ CENY

* Pri kúpe na EnglishShop.sk nad 10€ získavate darček zadarmo – jeden z našich PDF slovníkov.

ČO TREBA VEDIEŤ A AKO SA PRIPRAVOVAŤ

Ako som už naznačil v predošlom odseku, jednou z najdôležitejších schopností v angličtine je schopnosť počúvať hovorený text a tomu sa nevyhnete ani na maturite. Je to súčasne asi najťažšia oblasť angličtiny a preto jej treba venovať dostatok času.

Dobrou správou je, že počúvanie môžete cvičiť tak, že sa pri tom aj celkom dobre zabavíte. Stačí pozerať obľúbené filmy a seriály v angličtine a vaša schopnosť pochopiť hovorený text sa začne rapídne zlepšovať.

ZO ZAČIATKU BUDE POČÚVANIE ORIGINÁLNEJ ANGLIČTINY DOOOOOOSŤ ŤAŽKÉ, TAK TO URČITE NEVZDÁVAJTE!

TIP #1. POČÚVANIE S POROZUMENÍM (Listening)

Prvá sekcia maturitnej skúšky z angličtiny je o počúvaní a pochopení hovoreného textu.
Čo to pre vás znamená? V prvom rade to, aby ste mali vycibrené ucho na reálnu hovorovú angličtinu a aby ste mali dostatočnú slovnú zásobu na pochopenie faktov.

Na našom webe si môžete trénovať počúvanie s porozumením na traileroch z amerických filmov. Tu je zopár, ktoré odporúčam:

anglické frázy z filmu Martian
anglické frázy z filmu Gone Girl
anglické frázy z filmu Legally Blond
anglické frázy z filmu Captain Phillips
anglické frázy z filmu 50 First Dates
anglické frázy z filmu Valentines Day

Ak vás tieto filmy neoslovili, pozrite si sekciu filmovej angličtiny a vyberte si film podľa svojho gusta. Je ich tam viac ako 60.

TIP #2. SLOVNÁ ZÁSOBA (Vocabulary)

Predpokladám, že keď sa pripravujete na maturitu, základnú gramatiku už máte zvládnutú a potrebujete vybrúsiť hlavne slovnú zásobu. A to nielen slovíčka zo slovníka, ale hlavne ustálené slovné spojenia v správnom kontexte, idiómy a zopár slangových výrazov, ktoré sa hodia nielen na maturitu.

Portál AnglickéFrázy.sk ponúka asi najväčšiu databázu anglických fráz, idiómov, frázových slovies a slangových slovíčok na slovenskom internete. Máme ich tu viac ako 4000 a ku každej je ukážková veta z amerického filmu alebo webového článku.

Zoznamy fráz sú rozdelené podľa tém, napríklad
frázy na dovolenku, turistiku, cestovanie »
frázy o vzťahoch a randení »
urban & street slang »

Ak vám tento krátky zoznam nestačí a hľadáte aj ďalšie témy alebo anglické frázy, prekliknite sa na zoznamy fráz, kde nájdete komplexnú slovnú zásobu úrovní A2/B1/B2/C1/C2.
TIP #3. TESTY GRAMATIKY A SLOVNEJ ZÁSOBY

Žiadne štúdium sa nezaobíde bez kvalitných testov, ktoré poskytujú spätnú väzbu o vašich znalostiach a súčasne poslúžia ako dobrý nástroj na ďalšie zdokonaľovanie. Akademický týždeň a príprava na maturitu môžu byť menej stresujúce, ak budete cítiť, že máte gramatiku a slovnú zásobu dobre nadupanú.

Na tento účel sú tu naše testy a cvičenia:


Testy sú rozdelené podľa náročnosti do 4 kategórií:
– testy pre začiatočníkov
– testy pre mierne pokročilých (A2-B1)
– testy pre pokročilých (B1-B2)
– testy pre expertov (C1-C2)

VŠETKY TESTY »

TIP #4. KONVERZAČNÉ TÉMY

Konverzačné témy z angličtiny sú tiež celkom náročná vec, hlavne preto, že ich je pomerne veľa. Ak sa chcete trochu odlíšiť a neučiť sa len tie isté vypracované témy, ktoré na internete kolujú už roky, pozrite si naše originálne a kvalitne vypracované konverzačné témy.

Suma sumárum: pri učení angličtiny a príprave na maturitu platí jedna jednoduchá rovnica – čím viac času venuješ učeniu, tým lepšie tú skúšku zvládneš.

Ak sa aj ty v roku 2018 pripravuješ na maturitu z angličtiny a niečo ti tu chýba, napíš nám na info@anglickefrazy.sk.

GOOD LUCK!

Páči sa ti tento článok?
Zdieľaj ho na sociálnych sieťach a odporuč ho svojim priateľom.